La Carita -säätiön tunnustuspalkinnot

2002

Servicecentret Pettersborg Palvelukeskus, Kokkola
Tervakartanon palvelutalo, Kokkola

2003

Lapin Muistihäiriö ja Dementiayhdistys ry, Rovaniemi
Rovalan Setlementti ry, Rovaniemi
Sami Soster ry, Inari

2004

Dementiapienryhmäkoti Mansikkapaikka, Turku
Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän
diakoniakeskuksen veteraanityölle

2005

Suomussalmen terveysaseman
vuodeosasto 2:n henkilökunta
Karhulan sairaalan osasto 2,
Kotkan kaupungin terveyskeskus

2006

Sammonlahden kotihoitokeskus, Lappeenranta
Vanhainkoti Niilonpirtti, Nummi-Pusula

2007

Vanhainkoti Pankaranta, Mikkeli
Jorvin sairaalan osasto 4 D, Espoo
övergårds åHS Gullåsen, Mariehamn

2008

Palvelutalo Kangasvuokko, Joutseno
Palvelukeskus Jaarankartano, Kiiminki
Björkården-demenshem, Malax

2009

Kittilän kunnan vanhainkoti, työryhmä Henkiikö ry
Sauvon Palvelukeskus, A-solu
Bottenhavets sjukhem

2010

Palvelutalo Saarenkoti ja dementiakoti, Rovaniemi
Kymen hoito- ja kuntoutuskeskus, Hamina
Annahemmet, Korsnäs

2011

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
TtM, ylihoitaja Tuula Lahti, Vantaan vanhus- ja vammaspalveluiden hoiva-asumisen ylihoitaja

Koskelan vanhustenkeskus osasto C 3, Helsinki
Hoitokoti Pikkupiha, Tohmajärvi
Bromarfhemmet, Raasepori

2012

Koivurannan palvelukeskus, Pieksämäki
Mäntykoti, Nivala
Adamhemmet, Malax

2013

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Vanhustyönjohtaja Pia Nordman, Haminan kaupunki

2014

Kuharannan Palvelukeskus, Juva
Suupohjan peruspalveluliikelaitoskuntayhtymä, Teuvan kuntoutusosasto
Pietarsaaren sosiaali- ja terveysvirasto, Geriatrinen osasto 8

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Tuula Karttunen, Kotkan kaupungin hoivapalvelun johtaja

2015

Vanhainkoti Iltarusko ja Tehostetun palveluasumisen yksikkö Hopeinen kuu, Liperi
Myyrinkodin Lyhytaikaisyksikkö, Vantaa
Lärknäs åldringhem, Korsnäs

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Maija Juola, Kokkolan kaupunki

2016

Hopun Anninpirtti, Sastamala
Mäntykoti, Nivala
Bromarfhemmet, Raasepori

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Soili Partanen, Porvoon kaupunki

2017

Katrinkoti, Kuusamo
Vuosaaren 1. alueen kotihoto, Helsinki
Annahemmet, Korsnäs

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Anna-Liisa Lyytinen, Helsingin kaupunki

2018

Turun kaupungin kotiutustiimi
Iltaruskon palvelukeskus, Karvia
Solängen, Vörå kommun

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Arja Eeva, Suonenjoen kaupunki

2019

Kymijoen hoiva ry:n tehostetun palveluasumisen yksiköt,
Kouvola Havulinnan palvelutalo, Akaa
Emiliacentret, Malax
Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Ritva Häkkinen, Pieksämäki

2020

Palvelutalo Koivukoti, Kittilä
Havula, osasto 5, Koukkuniemen vanhainkoti, Tampere
Kotihoidon toiminnanohjauksen arviointitiimi, Kokkola
Alvinahemmet, Närpes

2021

Essoten kotihoito, Mikkeli
Jalasjärven kotihoito
Palvelukoti Pohjola, Tampere
Hagalund pensionärcenter, Uusikaarlepyy

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Teija Alatalo, Tornio

2022

Essoten Saimaanharjun palvelukeskus, Mikkeli
Kymsoten Eskolakodin ryhmäkoti Kotva, Kotka
Tupahoiva, Sastamala
Esselunden, Pedersöre

2002

Servicecentret Pettersborg Palvelukeskus, Kokkola
Tervakartanon palvelutalo, Kokkola

2003

Lapin Muistihäiriö ja Dementiayhdistys ry, Rovaniemi
Rovalan Setlementti ry, Rovaniemi
Sami Soster ry, Inari

2004

Dementiapienryhmäkoti Mansikkapaikka, Turku
Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän
diakoniakeskuksen veteraanityölle

2005

Suomussalmen terveysaseman
vuodeosasto 2:n henkilökunta
Karhulan sairaalan osasto 2,
Kotkan kaupungin terveyskeskus

2006

Sammonlahden kotihoitokeskus, Lappeenranta
Vanhainkoti Niilonpirtti, Nummi-Pusula

2007

Vanhainkoti Pankaranta, Mikkeli
Jorvin sairaalan osasto 4 D, Espoo
övergårds åHS Gullåsen, Mariehamn

2008

Palvelutalo Kangasvuokko, Joutseno
Palvelukeskus Jaarankartano, Kiiminki
Björkården-demenshem, Malax

2009

Kittilän kunnan vanhainkoti, työryhmä Henkiikö ry
Sauvon Palvelukeskus, A-solu
Bottenhavets sjukhem

2010

Palvelutalo Saarenkoti ja dementiakoti, Rovaniemi
Kymen hoito- ja kuntoutuskeskus, Hamina
Annahemmet, Korsnäs

2011

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
TtM, ylihoitaja Tuula Lahti, Vantaan vanhus- ja vammaspalveluiden hoiva-asumisen ylihoitaja

Koskelan vanhustenkeskus osasto C 3, Helsinki
Hoitokoti Pikkupiha, Tohmajärvi
Bromarfhemmet, Raasepori

2012

Koivurannan palvelukeskus, Pieksämäki
Mäntykoti, Nivala
Adamhemmet, Malax

2013

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Vanhustyönjohtaja Pia Nordman, Haminan kaupunki

2014

Kuharannan Palvelukeskus, Juva
Suupohjan peruspalveluliikelaitoskuntayhtymä, Teuvan kuntoutusosasto
Pietarsaaren sosiaali- ja terveysvirasto, Geriatrinen osasto 8

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Tuula Karttunen, Kotkan kaupungin hoivapalvelun johtaja

2015

Vanhainkoti Iltarusko ja Tehostetun palveluasumisen yksikkö Hopeinen kuu, Liperi
Myyrinkodin Lyhytaikaisyksikkö, Vantaa
Lärknäs åldringhem, Korsnäs

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Maija Juola, Kokkolan kaupunki

2016

Hopun Anninpirtti, Sastamala
Mäntykoti, Nivala
Bromarfhemmet, Raasepori

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Soili Partanen, Porvoon kaupunki

2017

Katrinkoti, Kuusamo
Vuosaaren 1. alueen kotihoto, Helsinki
Annahemmet, Korsnäs

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Anna-Liisa Lyytinen, Helsingin kaupunki

2018

Turun kaupungin kotiutustiimi
Iltaruskon palvelukeskus, Karvia
Solängen, Vörå kommun

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Arja Eeva, Suonenjoen kaupunki

2019

Kymijoen hoiva ry:n tehostetun palveluasumisen yksiköt,
Kouvola Havulinnan palvelutalo, Akaa
Emiliacentret, Malax
Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Ritva Häkkinen, Pieksämäki

2020

Palvelutalo Koivukoti, Kittilä
Havula, osasto 5, Koukkuniemen vanhainkoti, Tampere
Kotihoidon toiminnanohjauksen arviointitiimi, Kokkola
Alvinahemmet, Närpes

2021

Essoten kotihoito, Mikkeli
Jalasjärven kotihoito
Palvelukoti Pohjola, Tampere
Hagalund pensionärcenter, Uusikaarlepyy

Vanhustyön johtajan tunnustuspalkinto
Teija Alatalo, Tornio

2022

Essoten Saimaanharjun palvelukeskus, Mikkeli
Kymsoten Eskolakodin ryhmäkoti Kotva, Kotka
Tupahoiva, Sastamala
Esselunden, Pedersöre